FHSAA: Hierarchy Classes

Assignments for the Year 2020-21

Class 3A - Region R1 - District D1
School City
Chiles (Tallahassee) Tallahassee
Crestview Crestview
Navarre Navarre
Niceville Niceville
Tate (Cantonment) Cantonment
Class 3A - Region R1 - District D2
School City
Bartram Trail (St. Johns) St. Johns
Creekside (St. Johns) St. Johns
Fleming Island (Orange Park) Orange Park
Mandarin (Jacksonville) Jacksonville
Oakleaf (Orange Park) Orange Park
Class 3A - Region R1 - District D3
School City
Atlantic Coast (Jacksonville) Jacksonville
First Coast (Jacksonville) Jacksonville
Fletcher (Neptune Beach) Neptune Beach
Nease (Ponte Vedra) Ponte Vedra
Sandalwood (Jacksonville) Jacksonville
Class 3A - Region R1 - District D4
School City
Buchholz (Gainesville) Gainesville
DeLand DeLand
Flagler Palm Coast Palm Coast
Forest (Ocala) Ocala
Spruce Creek (Port Orange) Port Orange
University (Orange City) Orange City
West Port (Ocala) Ocala
Class 3A - Region R2 - District D5
School City
Apopka Apopka
Lake Brantley Altamonte Springs
Lake Mary Lake Mary
Lyman (Longwood) Longwood
Seminole (Sanford) Sanford
Wekiva (Apopka) Apopka
Class 3A - Region R2 - District D6
School City
Colonial (Orlando) Orlando
Hagerty (Oviedo) Oviedo
Lake Howell (Winter Park) Winter Park
Oviedo Oviedo
Timber Creek (Orlando) Orlando
University (Orlando) Orlando
Winter Park Winter Park
Class 3A - Region R2 - District D7
School City
East Ridge (Clermont) Clermont
Evans (Orlando) Orlando
Ocoee Ocoee
Olympia (Orlando) Orlando
South Lake (Groveland) Groveland
West Orange (Winter Garden) Winter Garden
Windermere Windermere
Class 3A - Region R2 - District D8
School City
Boone (Orlando) Orlando
Cypress Creek (Orlando) Orlando
Dr. Phillips (Orlando) Orlando
Freedom (Orlando) Orlando
Lake Nona (Orlando) Orlando
Oak Ridge (Orlando) Orlando
Tohopekaliga (Kissimmeee) Kissimmee
Class 3A - Region R3 - District D9
School City
Celebration Celebration
Haines City Haines City
Osceola (Kissimmee) Kissimmee
Poinciana (Kissimmee) Kissimmee
Ridge Community (Davenport) Haines City
St. Cloud St. Cloud
Class 3A - Region R3 - District D10
School City
Bartow Bartow
George Jenkins (Lakeland) Lakeland
Kathleen (Lakeland) Lakeland
Lakeland Lakeland
Mitchell (New Port Richey) New Port Richey
Winter Haven Winter Haven
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel) Wesley Chapel
1 2 3 4 5 NEXT